Historia

Doświadczenie budowane latami

W 1987 roku, po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, KRZYSZTOF POLKOWSKI rozpoczął pracę w Miejskim Biurze Projektów WARCENT, w pracowni arch. Jerzego Skrzypczaka. W ciągu dwóch lat został współautorem trzech projektów: Domów Towarowych Centrum BIS, Budynku Biurowego DIPSERVICE oraz Centrum Finansowo-Bankowego dla PKO BP.

Austriackie wyzwania – międzynarodowe doświadczenia

Następne dwa lata to czas spędzony na projektowaniu w wiedeńskim biurze architektonicznym i praca nad następującymi realizacjami w stolicy Austrii: przebudowa Dworca Zachodniego, budowa Budynku Magistratu, budowa Stacji Metra Johnstrasse oraz budowa oddziału Banku Zentrallsparkasse.

Początki pracowni – początki wielkiego biznesu

Po powrocie z Austrii, w 1991 roku, KRZYSZTOF POLKOWSKI otworzył własną pracownię. Był to czas, kiedy międzynarodowe korporacje stawiały dopiero pierwsze kroki na polskim rynku. Zaczęły pojawiać się już w Polsce znane, globalne marki, jednak najczęściej wyłącznie pod postacią swoich produktów na sklepowych półkach. Na początku lat 90-tych centrale międzynarodowych firm, ale także ich regionalne przedstawicielstwa lokalizowano jeszcze w tym czasie gdzie indziej.

Rozwój rynku – rozwój pracowni

Sytuacja w zauważalny sposób zaczęła się zmieniać w połowie lat 90-tych. Korporacje budowały w Polsce już nie tylko własne siedziby czy sieci sprzedaży, ale także magazyny, centra logistyczne i – co najważniejsze – zakłady produkcyjne. To właśnie projekt fabryki produkującej artykuły z branży farmaceutycznej w 1996 roku okazał się krokiem milowym w historii pracowni. Praca dla przemysłu farmaceutycznego pozwoliła pracowni zdobyć doświadczenie i znacznie się rozwinąć, ale także ukierunkowała ją pod kątem przyszłej specjalizacji.

Dobra opinia nie zna granic

Gdy ROSSMAN i Coca Cola przymierzały się do realizacji swoich inwestycji w Polsce, polegały na rekomendacji swoich zagranicznych projektantów. W obu przypadkach zdarzyło się tak, że koncerny zwróciły się z prośbą o radę do projektanta w Wiedniu. Okazało się, że do tego samego, który pod koniec lat osiemdziesiątych był pracodawcą KRZYSZTOFA POLKOWSKIEGO. W obu przypadkach rekomendacja była więc oczywista.

Dobre doświadczenia długo się pamięta

Mimo że od momentu, kiedy KRZYSZTOF POLKOWSKI pracował w wiedeńskiej pracowni, minęło niemal 9 lat, wspomnienie o udanej współpracy przetrwało. Kiedy firma KAPSCH TELEKOM zamierzała w 1998 roku budować swój biurowiec w Polsce, wiedeńska firma architektoniczna pracująca nad tym projektem zaprosiła pracownię KRZYSZTOFA POLKOWSKIEGO do współpracy.

Coraz większe możliwości – coraz szersza oferta

Już wkrótce doświadczenie w projektowaniu obiektów dla branży farmaceutycznej zaczęło procentować. To także dzięki temu w 1998 roku do grona klientów dołączyła firma międzynarodowa – URODA – CUSSONS. Współpraca zaczęła się od projektu przebudowy magazynu produktów kosmetycznych. O wyborze pracowni KRZYSZTOF POLKOWSKI – ARCHITEKTURA zadecydowało wiele czynników, jednak już wówczas doceniono przywiązanie do szczegółów istotnych z punktu widzenia biznesu. Klient szczególnie pozytywnie ocenił rzadką u architektów biegłość w rozwiązywaniu kwestii bezpieczeństwa pożarowego.

Bezpieczeństwo jako podstawa współpracy

Od czasu pracy dla URODA – CUSSONS rzetelne podejście do zagadnień bezpieczeństwa stało się wizytówką pracowni. Umiejętności w zakresie rozwiązywania problemów z zakresu ochrony przeciwpożarowej docenili także kolejni klienci. Generalnie z roku na rok inwestorzy byli pod coraz większym wrażeniem wysokiego poziomu i  łatwości, z jaką projektanci rozwiązywali kolejne zadania z zakresu projektowania, który na międzynarodowym poziomie dopiero rozwijał się w Polsce.

Wielki inwestor – wielkie oczekiwania

W 2001 roku pracownia KRZYSZTOFA POLKOWSKIEGO nawiązała szerszą współpracę z wiodącą firmą branży spożywczej, której standardy i poziom oczekiwań co do jakości usług kontrahentów należą do najwyższych na świecie. W ramach pierwszego projektu, realizowanego dla jednej z najbardziej rozpoznawanych międzynarodowych marek, wykonano projekt przebudowy zakładu produkcyjnego Coca Coli w Radzyminie.

Kluczowy projekt – kluczowy klient

Rozpoczęcie współpracy z Coca Colą przy tak prestiżowym projekcie oznaczało dla pracowni KRZYSZTOFA POLKOWSKIEGO otwarcie drzwi do świata współpracy z największymi międzynarodowymi koncernami. Zdobyte doświadczenie i renoma sprawiły wkrótce, że drzwi otworzyły się jeszcze szerzej. Już w 2002 roku pracownia wykonała pierwszy projekt dla firmy Rossmann, będącej właścicielem największej sieci drogerii w Polsce. Wkrótce się okazało, że był to początek długiej i niezwykle owocnej współpracy.

Rozwój klienta – rozwój projektanta

Współpraca z firmą Rossmann obfitowała nie tylko nowe projekty, ale także w nowe doświadczenia które pozwalały projektantom na poszerzanie swoich kompetencji. Już w 2003 roku klient powierzył pracowni nie tylko nadzór autorski, ale i inwestorski przy pierwszym etapie rozbudowy centrum logistycznego w Łodzi.

Kolejne wyzwania – kolejne doświadczenia

Drugi etap rozbudowy centrum Rossmann w Łodzi przyniósł kolejne dowody zaufania ze strony klienta. W latach 2005-06, w ramach tej części inwestycji, firma wystąpiła także jako Inżynier Kontraktu. Do zadań pracowni, która była autorem projektu, należało także koordynowanie rozległej przestrzennie i złożonej pod względem procesu budowy. Decyzja ta świadczyła niezbicie o bardzo wysokiej ocenie profesjonalizmu pracowni w ramach dotychczasowej współpracy.

Zaskakująca propozycja – dowód zaufania

Renoma pracowni, jej dorobek oraz doświadczenie projektantów doceniali także nowi klienci, już na samym wstępie współpracy. Doskonałym potwierdzeniem tej tezy jest przypadek z 2008-09 roku, gdy firma SCHUECO powierzyła KRZYSZTOFOWI POLKOWSKIEMU i jego pracowni nadzór inwestorski nad budową według projektu innego projektanta.

To już historia – teraz skupiamy się na przyszłości

Choć dorobek jest imponujący, w pracowni KRZYSZTOFA POLKOWSKIEGO w centrum uwagi są już kolejne projekty i realizacje. Zwłaszcza, że zdobyte doświadczenie można wykorzystać, przy kolejnych wyzwaniach na coraz to wyższych poziomach wymagań.

  • NASZ ADRES

    01-678 WARSZAWA
    UL. CZĄSTKOWSKA 16

  • NEWSLETTER

  • © 2011 KRZYSZTOF POLKOWSKI ARCHITEKTURA

    WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE