COCA COLA HBC – Linia Produkcyjna

COCA COLA HBC – Wydzielone Pomieszczenia Linii Produkcyjnych

STARY OBIEKT – NOWE OCZEKIWANIA

 Nowa funkcja dla magazynów

Zmieniające się okoliczności rynkowe i dynamiczny rozwój firmy wymuszają czasem konieczność zaadaptowania istniejących obiektów do nowych funkcji. Produkcja Coca Coli rosła z roku na rok. Potrzebna była nowa linia produkcyjna. Postanowiono ją zlokalizować w istniejących halach magazynowych. Zadanie to powierzono pracowni Krzysztofa Polkowskiego.

 Nowy standard czystości

Największe wyzwanie stanowiło podwyższenie standardu czystości dawnego magazynu. Cel osiągnięto poprzez wydzielenie nowych pomieszczeń ścianami działowymi i sufitami o niezależnej stalowej konstrukcji. Ściany działowe i sufity wykonano z płyt warstwowych ze specjalną, higieniczną, łatwo zmywalną powłoką. Podłogę pokryto kwasoodporną posadzką z płytek ceramicznych odpornych na działanie płynów o wysokiej temperaturze. Układ funkcjonalny pomieszczeń projektanci dostosowali do wysokich standardów higienicznych oraz procedur HACCP.

 Nowy poziom wodoodporności

W trakcie procesu produkcyjnego zużywane są ogromne ilości wody. Proces produkcji zakłada bowiem tzw. cleaning in place. To procedura mycia całej linii produkcyjnej wraz z czyszczeniem instalacji od wewnątrz. Najpierw za pomocą dużej ilości wody z detergentami, następnie przy użyciu samej wody. W związku z tym trybem produkcji ściany, a przede wszystkim posadzki, muszą być odpowiednio zaprojektowane. Aby wytrzymać „zabiegi higieniczne” i stały przepływ wody – porównywalny z tym na basenie – projektanci zaprojektowali wykończenie większości powierzchni ze stali nierdzewnej.

Wysokie wymagania wobec sufitu

Specjalne wymagania związane z koniecznością utrzymania czystości w hali produkcyjnej dotyczą także sufitu, a zwłaszcza zaprojektowanego w nim oświetlenia. Bowiem poza regularnym – kilkukrotnym w ciągu dnia – myciem linii produkcyjnej, co 2 tygodnie gruntownie myta jest cała hala. Od powierzchni sufitu, poprzez ściany, po powierzchnię podłogi, wraz z całym wyposażeniem.

 

Czas projektu/realizacji 2002-2003

 

Lokalizacja – Radzymin k. Warszawy

Pow. użytkowa ~1 300 m2

Zakres prac:

 • Inwentaryzacja architektoniczno – budowlana
 • Koncepcja architektoniczna
 • Projekt budowlany
 • Projekt wykonawczy
 • Uzgodnienia w urzędach i instytucjach do pozwolenia na budowę
 • Nadzór autorski
 • NASZ ADRES

  01-678 WARSZAWA
  UL. CZĄSTKOWSKA 16

 • NEWSLETTER

 • © 2011 KRZYSZTOF POLKOWSKI ARCHITEKTURA

  WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE